ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ 16-12-2015

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Έντονη αθλητική δραστηριότητα για τον σύλλογο δρομέων ήταν η Κυριακή στις 13-12-2015 καθώς συμμετείχε σε τρείς αγώνες που έγιναν οι οποίοι είναι πολύ γνωστοί σε όλους τους δρομείς στην Ελλάδα γιατί πολλοί τους έχουν βάλει στο αγωνιστικό τους πρόγραμμα. Με 30 αθλητές συμμετείχε ο ΣΔΟ Εορδαίας στον 4ο Φιλίππειο δρόμο στην Βέροια απόστασης 14.800μ, ένας αγώνας που κέντρισε το ενδιαφέρον πολλών δρομέων αφού οι εγγραφές ξεπέρασαν τις 1200 με πολλούς να έχουν καλές επιδόσεις γιατί παίρνουν μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι αθλητές του συλλόγου κάνοντας κατάφεραν να πλασαριστούν σε καλές θέσεις στην γενική κατάταξη καταλαμβάνοντας ο σύλλογος την 3η θέση στην ομαδική που για λεπτομέρειες έχασε την 1η θέση. Οι καιρικές συνθήκες που επικράτησαν ήταν πολύ καλές και βοήθησαν τόσο τους δρομείς όσο και τους θεατές να περάσουν ένα ευχάριστο Κυριακάτικο πρωϊνό στην πόλη της Βέροιας.
Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά στο πιο ψηλό βουνό της Ελλάδας τον Όλυμπο διεξαγόταν ο 10ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας, ένας ορεινός αγώνας 23χιλ με πολύ όμορφα και δύσκολα μονοπάτια και μεγάλη υψομετρική. Ο Ενιπέας προσελκύει το ενδιαφέρον όλων σχεδόν των ορεινών δρομέων που τους αρέσουν τα δύσκολα και γι αυτό και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος αφού συγκεντρώνεται η Ελίτ του αθλήματος. Ο ΣΔΟ Εορδαίας εκπροσωπήθηκε από 8 αθλητές οι οποίοι τα πήγαν καλά και τερμάτισαν όλοι με επιτυχία.
Στον θεσσαλικό κάμπο έγινε 12ος Ημιμαραθώνιος δρόμος Ράξας και ο λαϊκός αγώνας δρόμου 7χιλ. Στον Ημιμαραθώνιο πήραν μέρος 161 αθλητές με τον Βασίλη Τσακιρίδη να παίρνει 89η θέση με χρόνο 1:50:15, και στον αγώνα των 7χιλ έτρεξαν 115 δρομείς.